Rabbit Run - chovatelská stanice plemene bígl

[Přeskočit navigaci]


Máme zkoušky v I. ceně

Vydáno 30.10.2004

Dnešní sobotou se Adónis a Otylka kvalifikovali mezi chovné jedince, protože, kromě tří povinných výstav k chovnosti potřebovali složit zkoušky. A dnešní barvářské zkoušky honičů Beagleclubu ČR, oběma složené v I. ceně, je k tomu kvalifikovaly dostatečně.

Celý průběh zkoušek byl velmi příjemný a stále více se ukazuje jedna důležitá věc, která se netýká jen našich psů, ale všech bíglů vůbec. Bígl není mezi myslivci zatím příliš oblíben ani rozšířen, málokdo drží toto plemeno jako vyloženě pracovní, pokud jej někdo má jako psa pracovního, tak proto, že děti chtěly pejska a s bíglem je o něco více legrace, než s vysloveně pracovními plemeny a v nejhorším případě se dá vzít i do lesa. Tímto způsobem asi uvažuje většina lidí, kteří bígla s sebou do lesa berou. A také už asi dopředu počítají s tím, že pokud se v lese ohlídá a nebude se zbytečně pouštět z vodítka, možná nakonec to postřelené prase dohledá. Je jasné, že bíglovi se nelehce domlouvá, aby vám přinesl kachnu z vody, i když někteří dokáží i to, ale na zkouškách je stále více vidět, jak moc jsme svázáni předsudky.

V Hlavenci se dnes prezentovalo 12 bíglů, zkoušky jich úspěšně složilo 10, z toho 8 dokonce v první ceně. Ukazuje se, že nedobrá pověst bígla jako tvrdohlavého, hloupého a utíkacího psa, vůbec nepochází z jeho založení, ale vděčí za ni pouze lidem, kteří nedůsledností nebo neschopností svého psa zkazili. Žádný z dnešních účastníků zkoušek neměl sebemenší potíž s poslušností a na stopě díky své hlavní přednosti, tedy nosu, všichni doslova excelovali. Ti dva pejsci, kteří při odložení štěkali, a tudíž skončili jako nevyhovující, doplatili také spíše na nedostatečný výcvik, než na genetickou výbavu po předcích. Myslíme si, že naučit bígla v klidu sedět u stromu, dá rozhodně méně úsilí, než přesvědčit teriéra, aby pomohl vaší manželce k liščímu límci.

Asi se těžko budete moci pochlubit v hospodě počtem koček, které váš bígl zadávil. To přenechte majitelům foxíků nebo velšů. Pokud chcete, aby váš pes reagoval na sebemenší pohyb vaší ruky, pořiďte si pudla. Ale jestliže chcete veselého společníka s výborným nosem, který půjde neúnavně a s chutí po stopě, rád vám to dá hlasitě najevo a nakonec vám dovolí usnout po jeho boku ve vaší posteli, jste na správné adrese...

Podle posledních zpráv projevili o Adónise i Otylku, díky jejich vytříbenému čichu, zájem nejslavnější výrobci parfémů. Jejich nabídky prozatím zkoumáme...

Jak udělat z bígla ťulpase To prase vážně ještě chrochtalo Dohledali jsme prasátko Máme to za sebou


Bíglí novinky

Novoroční štěníci

V rodokmenu budou mít datum narození
1. 1. 2019. A doufáme, že jedničkami také budou.

Názor odjinud

Jejda, nejen my si myslíme, že bígl není hloupý.

Jaké bude naše štěně?

Každého zajímá, jakou bude mít právě to jeho štěně bígla povahu. To se dá samozřejmě lehce zjistit, ale chybí nám křišťálová koule. Lépe řečeno chybí nám druhá křišťálová koule, abychom zjistili, kam se zakutálela ta původní.

Spolehlivý lék na krize (na všechny)

Novináři jako o závod straší a ekonomové celého světa vymýšlejí, až se z nich kouří. My však víme, že lék proti krizi existuje.

Bígl a jeho povaha

O bíglech se někdy říkají a píší hrůzostrašné věci. Váš bígl bude ale takový, jakého si vychováte.

Archiv novinek