Rabbit Run - chovatelská stanice plemene bígl

[Přeskočit navigaci]


Udělejte si pěknou neděli

Vydáno 21.10.2004

Chcete poradit, jak strávit neděli? Máte možnost naložit děti do auta a vyvézt je do nějaké nákupní zóny, kde se o vás a vaši peněženku už v nějakém multikině postarají. Ale máme i jeden speciální návod, jak užít zábavy podstatně více. Je k tomu sice potřeba řada po sobě následujících kroků, ale není to zase tak složité a efekt je několikanásobný.

Tak tedy. Napřed musíte dlouho obtěžovat souseda, který to posléze nevydrží, a aby se vás zbavil, podnikne kroky i on. Za normální situace tráví spřátelený myslivec zbytek dne příjemnými úvahami, zda s knedlíkem a se zelím nebo se šípkovou omáčkou. Po sousedově masáži je ovšem každý ochoten popadnout kančí mrtvolku a spěchat s ní rovnou k vám, přestože bydlí někde úplně jinde, jen aby byl už od vás pokoj. První část plánu máte v kapse.

S kůžičkou se někam uklidíte a chvilku se jí věnujete s igelitovým pytlem, slámou, drátem, nožem a rozbruskou. Menší úsilí a jste zase o kus dál. Máte něco, co vypadá jako prasátko, máte vlečku a máte ruce až po lokty od krve. Teď může začít část, při které se baví vaši sousedé, vy možná už méně, ale záleží vlastně na vašem založení.

A o založení tady jde především. Velkou část odpoledne totiž běháte po polích, loukách a také po lese a zakládáte stopu. Nejen, že za sebou vlečete zbytky nožiček na špagátku, ale hlavně se vláčíte s tou čerstvou kančí atrapou. Je to podobné jako vléci z oslavy přítele, jen to jinak zapáchá. Důležité je položit prasátko vždy tak, aby se později psi lekli a vyštěkli, což má být chápáno jako hlášení u kusu a budete jásat.

Zatímco doteď jste se bavili hlavně vy, přichází nyní řada i na zbytek rodiny. Všichni si vezmou psy na vodítka a jdou k místu, kde vám upadlo prasátko poprvé. Připnete jim bervářský obojek a řemen a postupně, podle počtu psů ve smečce, se vydávají po stopě, dokud prase nenajdou. K této části není žádný manuál, protože stopování mají bíglové od přírody. A stejně jim do toho mluvit nemůžete, protože jste měli plné ruce, takže jste si nestihli stopy označit. Nebojte se, na zkouškách jsou označené, ale tam jste tak nervozní, že to stejně nevnímáte, ale to je zase jiná pohádka.

Bíglové jsou opravdu výborní stopaři, prasátko vždy najdou a někdy uslyšíte i vyštěknutí. Třeba když se vám povede jim šlápnout na nohu. A to je vlastně všechno. Den uteče jako voda a ani si nevšimnete, že jste dětem nedali oběd.

A výsledek?
Krom příjemně strávené neděle a ušetřených výdajů za jídlo se konečně uleví sousedovi. Vašim psům lehce naznačíte, že příjem potravy a válení se ve vaší posteli je sice prima náplň, ale jsou i jiné zábavy. Zjistíte, že pro psy jste najednou vlastně velmi přitažlivá osoba. Při stahování prasátka si ověříte, co to znamená nebýt ve své kůži, případně jak vypadá takový nevinný se špinavýma rukama. A pokud hlava rodiny překoná počáteční odpor a projde se před domem se staženou kůží na hlavě, třeba se o ní po vsi začne říkat, že je pěkný kanec.

Bíglové s prasátkem Bígl s prasátkem Člověk s bígly a prasátkem Společné rodinné foto


Bíglí novinky

Novoroční štěníci

V rodokmenu budou mít datum narození
1. 1. 2019. A doufáme, že jedničkami také budou.

Názor odjinud

Jejda, nejen my si myslíme, že bígl není hloupý.

Jaké bude naše štěně?

Každého zajímá, jakou bude mít právě to jeho štěně bígla povahu. To se dá samozřejmě lehce zjistit, ale chybí nám křišťálová koule. Lépe řečeno chybí nám druhá křišťálová koule, abychom zjistili, kam se zakutálela ta původní.

Spolehlivý lék na krize (na všechny)

Novináři jako o závod straší a ekonomové celého světa vymýšlejí, až se z nich kouří. My však víme, že lék proti krizi existuje.

Bígl a jeho povaha

O bíglech se někdy říkají a píší hrůzostrašné věci. Váš bígl bude ale takový, jakého si vychováte.

Archiv novinek