Rabbit Run - chovatelská stanice plemene bígl

[Přeskočit navigaci]


Bígl a jeho povaha

Vydáno 7.6.2008

Často se nás lidé, kteří se přijíždějí podívat na štěňata, zeptají na povahu bígla a mají přitom rozpačitý úsměv. Trochu jako žena, která se na inzerát seznámí se sadistickým vrahem, vezme si ho a po amnestii čeká, jak že jim to vlastně bude klapat. Také tihle lidé jsou pro bígla neochvějně rozhodnuti, něco si přečetli a něco se jim doneslo a od nás chtějí slyšet, že na těch strašlivých zvěstech nic není, protože bígl je přece tak nevinný a roztomilý pejsek. Ostatně ten maniak vám také stále dokola bude tvrdit, že byl zavřený nevinně.

Nemáme ve zvyku lakovat bígly na růžovo, a také netvrdíme, že o povaze bígla víme všechno. Ale něco jsme si o nich přečetli a pár jich máme doma, takže na ně už můžeme mít svůj názor.

Asi je potřeba začít u jejich původu. Než zdomácněl na křeslech a gaučích, byl bígl malým smečkovým honičem. Měl na práci kromě jídla a spánku honění králíků a zajíců ve smečce. S dalšími bígly tedy trávil všechen svůj čas, člověka téměř nepotřeboval. Musel být lovecky založený, s dobrým nosem. Bígl, který se nesnese s ostatními, nebaví ho běhat a ani nehlesne, neměl v takové smečce místo. A teď mě tu máte, nehořekujte, takhle jste si mě vyšlechtili. Báječně se s každým snesu, o samotě je mi moc zle, zato umím krásně štěkat, nikdy na vás nezavrčím, jen nevímco by se muselo stát, abych vás vzal na vědomí. Pro někoho jízdenka na vlak do Bohnic, pro jiného ideální vlastnosti milého rodinného psa.

Tahle povaha je s menšími odchylkami typická pro celou bíglí populaci. Zmíněné odchylky se pak objevují podle nejrůznějších zákonitostí. Něco bígl zdědí. Máte- li fenku milující rytí v trávníku, pravděpodobně jednou přivede na svět pět malých zahradníčků. Fenka, která se vás celý život drží za sukně, po sobě nechá malé peciválky. Hodně dělá nápodoba; lidé jsou občas překvapeni, když ve výběhu zavoláme na fenku, ona přijde, posadí se a vedle ní se vyskládá šest malých bíglů. Žádné čáry v tom ale nejsou. Pro mámu je nepředstavitelné neposlechnout hlas svého pána a pro štěňata je samozřejmé dělat přesně to, co máma. A naopak. Jakpak se asi bude cvičit pejsek po mámě, co je doma hlavou rodiny, jde první do dveří, na kanapi jí patří nejlepší místo a za hlasem svého pána se ani neohlédne? Jaký bígl bude lépe naslouchat svému člověku, než pes, jenž je s lidmi od narození 24 hodin denně několik týdnů a zná lidský hlas, teplo i pach dávno předtím, než si člověka může pořádně prohlédnout?

Kdo si to uvědomí, je napůl cesty k tomu, mít z bígla bezproblémového společníka. Druhá půlka cesty je už na něm. Čím více podnětů mu kdo nabídne, tím více zábavy spolu užijí, povaha bígla je už taková.

Od Zipíka, jednoho z našich L-miminek, nám před časem přišla zpráva, že spolu se svým člověkem složili zkoušku BH. Sportovní kynologie se jim zalíbila, dnes mají za sebou ZZO a pokračují dále. Pro ostatní z toho cvičiště je Zipík neuvěřitelný bígl s neobvyklou povahou, samozřejmostí je hodně práce, kterou se svým člověkem museli vynaložit. Nevím, jak tomu bylo v tomhle případě, ale podle referencí lidí od našich ostatních miminek, když se s bíglem poprvé objevíte na kynologickém cvičišti, většina cvičitelů alespoň protočí oči, pokud zrovna nepadají naznak. Výsledek je nakonec překvapí, ale stále si myslí, že je zrovna ten bígl u nich výjimečný, případně začnou být nafoukaní na své výcvikářské schopnosti.

Že se mohou i trochu plést, dokazuje také naše zkušenost. V rámci svého psího vzdělávání jsme se zúčastnili jednoho kurzu, jehož součástí bylo i několikadenní praktické cvičení. A ukázalo se, že normálně vychovaný bígl (v tomto případě naše Íčko) zvládá běžné sportovní kynologické disciplíny lehce a s radostí. V některých případech dokonce to, co jinému psovi trvá měsíce i roky, zvládli se svou šéfovou za tři dny. Stopovat, chodit po kladině, revírovat, dokonce i vyštěkat figuranta. A to všechno bez ohledu na pamlsky. Prostě ho to bavilo, bylo to něco, při čem se dějí nové věci a to mu přišlo zábavné, a také, má nás hrozně rád a chce nám až dojemně vyhovět...

Je jedno, co se svým bíglem budete dělat, možností je mnoho, od každodenních procházek přes myslivost, coursing, agility až po canisterapii. Hodně udělají podmínky, z nichž k vám váš bígl přišel, velmi mnoho pak bude záležet na vás. Váš bígl bude totiž váším obrázkem. Je takové úsloví takové to o pánu a psovi. O plemeni se v něm nemluví vůbec.


Bíglí novinky

Novoroční štěníci

V rodokmenu budou mít datum narození
1. 1. 2019. A doufáme, že jedničkami také budou.

Názor odjinud

Jejda, nejen my si myslíme, že bígl není hloupý.

Jaké bude naše štěně?

Každého zajímá, jakou bude mít právě to jeho štěně bígla povahu. To se dá samozřejmě lehce zjistit, ale chybí nám křišťálová koule. Lépe řečeno chybí nám druhá křišťálová koule, abychom zjistili, kam se zakutálela ta původní.

Spolehlivý lék na krize (na všechny)

Novináři jako o závod straší a ekonomové celého světa vymýšlejí, až se z nich kouří. My však víme, že lék proti krizi existuje.

Bígl a jeho povaha

O bíglech se někdy říkají a píší hrůzostrašné věci. Váš bígl bude ale takový, jakého si vychováte.

Archiv novinek