Rabbit Run - chovatelská stanice plemene bígl

[Přeskočit navigaci]


Mezinárodní výstava a klubovka v Nitře

Vydáno 18.11.2006

Poslední letošní výstava na Slovensku, na níž se prezentovali naši psi, byla mezinárodní výstava v Nitře. Spolu s touto výstavou pořádá slovenský beagleclub také svoji klubovou výstavu. Po loňských zkušenostech, kdy mezinárodní i klubová výstava byly v jeden den a řada vystavovatelů musela přebíhat z kruhu do kruhu, se klub rozhodl klubovku posunout až na neděli. Naše výprava měla tentokrát konečně fotografa, který nekoukal co kde lítá a nafotil hromadu obrázků. Třeba retrívry nebo buldočka...

V sobotu pejsky posuzoval Jacques Le Magnan z Francie (celkem 66 bíglů). Pan rozhodčí se napřed musel zorientovat v místních zvyklostech, zajímalo jej například, zda se tady bikolorní pejskové posuzují společně s trikolorními nebo zda nejlepší veterán soutěží o BOB ("Víš, co je na Evropě nejzajímavější? Ty drobný rozdíly..."). Máčo byl Velmi nadějný 1 a Íčkovi utekl o kousek druhý slovenský CAJC, byl Výborný 2 (mezi osmi pejsky). Porazil ho pejsek, jenž potom vyhrál BOB. Pařez byl Výborný. Máčova sestra Vrtule paní Navrátilové také vyhrála třídu dorostu, ovšem mezi fenkami. Na závěr posuzování psů nás pan rozhodčí trochu vyděsil. Když byli nastoupeni všichni vítězové tříd a pan rozhodčí měl rozhodnout o CACIB, nechal je čekat a zavolal si do kruhu číslo 1000. To byl Máčo. Udivené handlerce i divákům, kteří už začali tušit mezinárodní skandál (štěně, dorostenec ani mladý pes o CACIB nesoutěží), vysvětlil, že to sice není možné, ale nejlepší pes by měl vypadat přesně jako Máčo. Nechal ho udělat ještě kolečko a zatleskal mu. Máčo pak nastoupil v závěrečných soutěžích a již potřetí skončil na stupních vítězů na druhém místě. Vrtule pak skončila mezi fenkami třetí. Bíglové ten den měli vůbec úspěch, skončili na stupních vítězů i mezi štěňaty (Rapa- Nui), páry i chovatelskými skupinami(Tergy).

Během posuzování občas někdo po očku zašilhal do vedlejšího kruhu, kde posuzoval Jesper Pedersen z Dánska. Jeho psi Gold Line patří do bíglí první ligy a hromada rozdaných "dobrých" nevěštila na druhý den nic dobrého.

Nakonec se mu ale asi bíglové (86 psů a fenek) líbili více, než ridžbeci a dalmatini v sobotu. Dobrých rozdal jen pár a o vítězích třídy vždy velmi hezky na závěr mluvil. Máčo i Íčko vyhráli třídy, Íčko s titulem CAJC a čekala je slovenská zvláštnost - nebyli automaticky Klubovými vítězi, ale museli o tento titul ještě bojovat se stejně úspěšnými fenkami. Oba dva titul nakonec získali, což znamená vítězství mezi dvanácti a jedenadvaceti psy a fenkami. To obvykle bývá u jiných plemen celkový počet všech psů na výstavě. Ani Pařez nedopadl špatně. Vyhrál pracovní třídu a stal se Šampionem krásy Slovenska. Pařez je nejen výstavně úspěšná, ale má i povedené děti. Máčo má zatím ze šesti výstav šest vítězství. Přesto je velmi skromný pejsek a aristokratická přetvářka je mu cizí, jak je vidět z posledního obrázku.

Na výstavy nikdy nejedeme s pocitem, že jedeme vyhrát, jistotu máme vždy jen v tom, že se tam naši pejskové alespoň vyvenčí. Pro nás jsou sice nejkrásnější, ale nemusí se líbit všem. Pokud přesto vyhrají, máme velkou radost. Tentokrát nám ji udělali, a ještě se vyvenčili. A to pořádně.

Íčko s Alicí jako klubový vítěz Máčo je zdatný nosič Vrtule na nejvyšších stupních Nela klubovým šampionem Máčo je velmi zvědavý bígl


Bíglí novinky

Novoroční štěníci

V rodokmenu budou mít datum narození
1. 1. 2019. A doufáme, že jedničkami také budou.

Názor odjinud

Jejda, nejen my si myslíme, že bígl není hloupý.

Jaké bude naše štěně?

Každého zajímá, jakou bude mít právě to jeho štěně bígla povahu. To se dá samozřejmě lehce zjistit, ale chybí nám křišťálová koule. Lépe řečeno chybí nám druhá křišťálová koule, abychom zjistili, kam se zakutálela ta původní.

Spolehlivý lék na krize (na všechny)

Novináři jako o závod straší a ekonomové celého světa vymýšlejí, až se z nich kouří. My však víme, že lék proti krizi existuje.

Bígl a jeho povaha

O bíglech se někdy říkají a píší hrůzostrašné věci. Váš bígl bude ale takový, jakého si vychováte.

Archiv novinek