Rabbit Run - chovatelská stanice plemene bígl

[Přeskočit navigaci]


Výstava v Nitře

Vydáno 7.11.2005

Nemohli jsme to holkám říct na plnou pusu, očividně si oddechly, když jsme cestou z Budějovic poznamenali, že letos je to naposled, protože do Prahy v listopadu nejedeme. Ale měli jsme pro ně ještě jednu vypečenou zábavu, totiž výlet na Slovensko, na MVP do Nitry. Na podzim tam společně s mezinárodkou Klub chovateľov bíglov Slovenska pořádá svoji speciální výstavu. Tentokrát se klubu povedlo na speciálku pozvat jako rozhodčí špičkovou chovatelku paní Eevu Resko z Finska, jejíž chovatelská stanice Daragoj je pojmem v celosvětovém měřítku. Bígly na mezinárodní výstavě posuzoval pan Peter Bayersdorf z Německa.

Přihlásit psy k paní Resko, to byla pro nás taková zkouška ohněm. Za prvé si vymínila, že psy z jejího chovu bude na výstavě posuzovat jen mimo konkurenci, za druhé chová psy, jimiž i světoznámí chovatelé vylepšují svůj chov, za třetí se tvářila velmi přísně. Nedalo se počítat, že někomu něco sleví. Protože se nakonec přihlásilo na mezinárodní výstavu 72 psů, a na speciální výstavu dokonce 76 psů, museli pořadatelé zvládnout poměrně složitou organizaci, vůbec nehovoříme o vystavovatelích, a což teprve psi. Také nám se podařilo, že v jednu chvíli měla být Adélka najednou ve třídě mladých u pana Bayersdorfa a v mezitřídě u paní Resko. Naštěstí kruhy byly vedle sebe a vedoucí kruhů spolu komunikovaly. Podařilo se to zvládnout. Byli jsme nervozní, a naše nervozita stoupala. Hepík byl na své první výstavě. Vzali jsme ji jen den před tím do Tábora do podzemních garáží, zjistili, že je dobrá, a šup do Nitry. Také Otylka byla po štěňatech poprvé v civilizaci. Když byl v kruhu už třetí náš pes, a stále jsme neměli žádné vítězství, začali jsme se ošívat. Ale nakonec nám došlo, že úspěch tentokrát není symbolizován pohárkem. Třetí CAJC pro Adélku (ze čtyř výstav, vždy výborná), a tím splněné podmínky pro udělění titulu Slovenský šampion krásy mladých, a CACIB pro Nelu, a tím splněny podmínky pro udělení titulu Interšampion FCI, nám přistály jakoby mimochodem, ani jsme si to nestačili uvědomit. Ještě, když se pak Nela s Adélkou utkaly v dcero-matkovražedné bitvě o BOB, stále jsme si neuvědomovali, že je to úžasný úspěch. Stejně důležité pro nás totiž byly posudky právě od paní Resko. Šetřila modrými stužkami, ve třídě byl tak třeba ze sedmi psů pouze jeden výborný, takže ocenění Velmi nadějná pro Hepíka, Výborná pro holky v mezitřídě a v šampionech, vždy s pořadím, a také Výborná pro Nelu mimo konkurenci, to vše s úžasnými posudky, byly pro nás tím nejpříjemnějším vítězstvím. V tomto světle nevypadala Adónisova pouze Velmi dobrá vůbec špatně. Znamenalo to pro nás, že se snad zatím v chovu snažíme ubírat správným směrem. První místo pro Otylku s Adónisem v párech, bylo už jen třešničkou na dortu. Celou speciální výstavu nakonec vyhráli psi z chovatelské stanice Gála z Maďarska, kteří jsou opravdu krásní.

Po skončení posuzování se s vystavovateli paní Resko sešla, aby se s nimi s pomocí tlumočnice Alice Čančíkové podělila o své zkušenosti, ať už z vystavování, z chovu, či vůbec ze života s bígly. Všichni, kteří zůstali, tak měli možnost dozvědět se mnoho věcí, k nimž by přicházeli sami velmi těžce a bolestně a na vlastní oči viděli, jaký má paní Resko cit pro psy, když na cizích psech ukázala, jak s bígly komunikovat. Také se mohli přesvědčit, že je to velmi milá dáma, zdaleka ne tak odměřená jako při posuzování, a také člověk, jenž psy opravdu žije. Pokud se podaří našemu domácímu chovatelskému klubu paní Resko získat pro posuzování na nějaké výstavě v České republice, půjdeme se nechat potrápit v kruhu dobrovolně.

Nejhezčí mladá fena Posouzení na stole Nejhezčí dospělá fena Nejhezčí pár bíglů Paní Resko při přednášce


Bíglí novinky

Novoroční štěníci

V rodokmenu budou mít datum narození
1. 1. 2019. A doufáme, že jedničkami také budou.

Názor odjinud

Jejda, nejen my si myslíme, že bígl není hloupý.

Jaké bude naše štěně?

Každého zajímá, jakou bude mít právě to jeho štěně bígla povahu. To se dá samozřejmě lehce zjistit, ale chybí nám křišťálová koule. Lépe řečeno chybí nám druhá křišťálová koule, abychom zjistili, kam se zakutálela ta původní.

Spolehlivý lék na krize (na všechny)

Novináři jako o závod straší a ekonomové celého světa vymýšlejí, až se z nich kouří. My však víme, že lék proti krizi existuje.

Bígl a jeho povaha

O bíglech se někdy říkají a píší hrůzostrašné věci. Váš bígl bude ale takový, jakého si vychováte.

Archiv novinek